ELECTION RESULTS for May 6, 2014 Primary

ELECTION RESULTS for May 6, 2014 Primary (Image 1)
ELECTION RESULTS for May 6, 2014 Primary (Image 1)

Election results of key contested races for the May 6, 2014 Primary:

Bedford County: Bedford Sheriff (R)
Brian D. Farris (R)
Rod Stacy (R)

Bedford County: Bedford Sheriff (D)
Randall Boyce (D) (Incumbent)
John F. Owens (D)
Austin Swing (D)

Bedford County: Bedford County Mayor (D)
Randy Carroll (D)
Thomas A. Smith (D)

Coffee County: Coffee County Mayor (D)
Tim Brown (D) 50% of votes, 2,304 votes
Bill Nickels (D) 48% of votes, 2,223 votes


Davidson County: Sheriff (D)
Daron Hall (D) (Incumbent) 81% of votes, 24,065 votes
Kenneth “Kenny” D. Hardy (D) 19% of votes, 5,692 votes

Davidson County: Circuit Judge VIII (D)
Jon Peeler (D) 7,115 votes 31% of votes, 9,721 votes
Kelvin Jones (D) 8,633 votes 39% of votes, 12,301 votes
Carol Soloman (D) (Incumbent) 29% of votes, 9,051 votes

Davidson County: Criminal Judge I (D)
Steve R. Dozier (D) (Incumbent) 50% of votes, 15,929 votes
Joy Smith Kimbrough (D) 49% of votes, 15,456 votes

Davidson County: District Attorney (D)
Glenn R. Funk (D), 43% of votes, 13,817 votes
Diane Lance (D) 22% of votes, 7,550 votes
Rob McGuire (D) 34% of votes, 10,999 votes

Davidson County: General Sessions Judge II (D)
Mark Podis (D) 13% of votes, 4,023 votes
Max D. Fagan (D) 4% of votes, 1,131 votes
Jim McNamara (D) 28% of votes, 6,473 votes
Melissa Kurtz Blackburn (D) 31% of votes, 9,440 votes,
Andrei Ellen Lee (D) 24% of votes, 7,113 votes

Davidson County: General Sessions Judge IV (D)
Allegra Walker (D) 52% of votes, 15,225 votes
Vince Wyatt (D) 48.3% of votes, 14,249 votes

Davidson County: General Sessions Judge V (D)
Robb Bigelow (D) 23% of votes, 6,302 votes
Dianne Turner (D) (Incumbent) 77% of votes,  21,315 votes

Davidson County: General Sessions Judge VIII (D)
Rachel L. Bell (D) (Incumbent) 72% of votes 21,848 votes
Blake Freeman (D) 28% of votes, 8,486 votes

Davidson County: General Sessions Judge IX (D)
Jefre S. Goldtrap (D) 6% of votes, 1,930 votes
Tee Gorham (D) 17% of votes, 5,223 votes
Sheryl Guinn (D) 24% of votes,  7,492 votes
Lynda Jones (D) 25% of votes, 7,609 votes
Jay Norman (D) 12% of votes, 3,560 votes
Ed Ryan (D) 10% of votes 2,922 votes
Paul Walwyn (D) 7% of votes, 2,129 votes

Davidson County: Juvenile Court Judge (D)
Sheila D.J. Calloway (D) 62% of votes, 12,882 votes
Sophia Brown Crawford (D) (Incumbent) 38% of votes, 10,844 votes

Maury County: Maury County Mayor (R)
Mike Bennett (R) 15% of votes, 500 votes
Scott Cepicky (R)  38% of votes, 1,249 votes
Charlie Norman (R), 47% of votes, 1,562 votes

Rutherford County: Sheriff (R)
Robert Arnold (R) (Incumbent) 60% of votes, 8,384 votes
Bob Asbury (R) 40% of votes, 5,535 votes

Rutherford County: Mayor (R)
Ernest G. Burgess (R) (Incumbent) 58% of votes, 8,396 votes
Jimmmy Evans (R) 42% of votes, 6,094 votes

Sumner County: Sheriff (R)
Stan Hilgadiack (R) 26% of votes, 2,607 votes
Roy “Sonny” Weatherford (R) (Incumbent)  74% of votes, 7,300 votes

Williamson County: Trustee (R)
Kellye W. King (R) 45.33% of votes, 4,931 votes
Karen Paris (R) 54% of votes, 5,932 votes

Williamson County: General Sessions Judge I (R)
Denise Andre (R) (Incumbent) 52% of votes, 6,042 votes
Deana Hood (R) 47% of votes, 5,484 votes

 
Williamson County: General Sessions Judge II (R)
Tom Taylor (R) 56% of votes, 6,542 votes
Steven P. Westbrook (R) 43% of votes, 4,946 votes

blog comments powered by Disqus